MANKURT

10 Haziran 2020

BİR insanın kaderi dağdaki patika gibidir. Bazen çıkar, bazen iner. Bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar.” (Cengiz Aytamatov)

Dünya edebiyatının ve Türk dünyasının en önemli isimlerinden Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un bugün (10.06.2008) ölüm yıldönümü. Yazının girişindeki dizelerde kendisine aittir.

Türk Sineması klasikleri arasında yer alan, Başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın paylaştığı ‘Selvi boylum, al yazmalım’ filmi Cengiz Aytmatov’un eseridir. Yine, ‘Cemile’, ‘Beyaz Gemi’, ‘Gün olur asra bedel’ gibi daha pek çok romanı ülkemizde en çok okunanlar arasındadır.

Bu yazının konusu olan “Mankurtlaşma” kelimesi de yazarın, ‘Gün olur asra bedel’ romanında geçmektedir. Özetle, Genç yaşta kaçırılan kişiler, meydana hazırlanmış bir kazığa elleri ayakları bağlanır, saçları kazınır. Daha sonra başına ıslak deve derisi geçirilir. Deri kurudukça kişinin başını sıkmaya başlar. Bu arada, kişilerin başında yeni çıkan kıllar deve derisi nedeniyle dışarıya çıkamayıp beyine baskı yapar. Aç susuz bırakılan bu kişi dayanılmaz acılar içinde kıvranmaya başlar. Öyle büyük acı yaşar ki, kişi bütün geçmişini, kendi öz benliğini kaybeder. Ya da yaşadıkları acıya dayanamayıp ölürler. Hayatta kalanlar ise artık kendisine bu işkenceyi yapan kişinin kölesi olur. Bu kişi artık, kendisine verilen her emri yerine getirir.

Günümüzde hepimiz tıpkı “Mankurtlaşma” da yapıldığı gibi bir dizi işkencelere tabi tutuluyoruz. Cengiz Aytmatov’un 1979 yılında çıkardığı ‘Gün olur, asra bedel’ romanındaki mankurtlaştırmanın birebir örneğini bugün yaşıyoruz. O gün gençleri kaçırıyorlardı bu gün gençleri TV’lerin karşısında esir alıyorlar. O gün saçlarını kazıyıp başlarına deve derisi geçiriyorlardı bugün içi boş programlarla insanların kafalarının içini boşaltıyorlar.

Özellikle kültürümüzü yok etmeye yönelik TV programları sayesinde her birimiz birer mankurt adayı olarak görülüyoruz. Evlilik programları, Gelin Kaynana programları, Moda Programları ne idüğü belirsiz yarışma programları sayesinde bu millet birer mankurt oluyor.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de üzerine son günlerde ki Covid19 belası geldi. Ben pek inanmıyorum ve ihtimal vermiyorum. Ancak özellikle sosyal medyada çokça paylaşılan ve Bill Gates’e atfedilen komple teorileri içerisinde birisi var ki, hepimiz mankurt olmak zorundaymışız. Yaptırmak zorunda olduğumuz bir aşı sonrasında takılacak bir çip ile emperyalizmin kölesi haline getirileceğiz. Ve hepimiz Bill Gates’in mankurtu olacağız.

 

4 yorum yapılmış

 • Fuat Bayramoğlu10 Haziran 2020 - 16:41
  Kıymetli başkanım önce bu güzel Yazı nedeniyle isizi tebrik ederim. Mankurtlaştırma yazısı güdüsel olarak insanların içinde her zaman var ve var olacaktır. Kapitalist Amerika ve Avrupa kontrol altına alamadığı gençliğinin devamı için her yol mübahtır fikrinde, olacağı aşikardır. Acilen kendi teknolojimizi kurmak zorundayız. Mankurt olmamak için de dinimize ve Örf adet ilimize bağlı yaşarsak bu beladan kurtuluruz. Kıymetli Hamza Başkanım tekrar Teşekkür ede
 • Senda Aksungur 10 Haziran 2020 - 18:06
  Teşhisin doğru aynı şekilde düşünüyorum robot insan olacağız diye anlatıyorum bu virüs le korkuttuklari insanları köle haline getirerek küresel imparatorluk kurmak isteyen günümüz firavunları ile karşı karşıyayız maalesef. Tabiki mücadele miz sürecektir kendilerini üst akıl yari tanrı sanan bu pisliklerin oyunları dilerim ellerinde patlar Akıllı olalım doğru düşünelim
 • gürsel esen11 Haziran 2020 - 01:39
  Yazına katılıyorum.Her şey mümkün.Selamlar
 • Sadık YlLDlZ20 Haziran 2020 - 16:26
  Ağzınıza sağlık... İdeolojisine saplantılı bir şekilde bağlı olan birine de MANKURT diyebilir miyiz..?

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.