Seben Gölü'nde elektrik üretilecek

Seben Gölü'nde elektrik üretilecek
6 Temmuz 2020

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Seben Gölü’nden elektrik üretileceğini açıkladı. Seben tarımı için kanal projesinin tamamlanmasının ardından, HES’le ilgili ihalenin yapılacağını belirtti. Yapılacak iki HES’le toplam 17 MW’lık elektrik üretileceğini ve bu üretilen elektrikten Bolu İl Özel İdaresi’nin pay alacağını ifade etti.

Haber : Sefa GÜNAY

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak ve teşkilat mensupları, gazetecileri ziyaret ettiler.

Ziyaret esnasında açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Fatih Metin Seben Göleti’nin toprağa hayat vereceği gibi elektrik üretimiyle ülkemize de katkı sunacağını söyledi. Sulama kanallarının Temmuz ayı itibariyle yapımına başlanacağını belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin sulama kanallarının ardından yapılacak olan HES (Hidroelektrik Santralleri) ile ilgili de açıklamalarda bulundu. 

Yapılacak olan HES’in Türkiye’nin enerji açığını hizmet edecek bir Hidroelektrik Santralli olacağını belirten Metin, “ Netice itibariyle Seben Gölümüzün en önemli işlemlerinden biri sulama. Seben ovamız 40 bin dönüm. Bu 40 bin dönüm olan Seben ovasının sulaması bizim hayalimizdi daha doğrusu bölgenin hayaliydi.  Hizmetinde gerçekleştirmek iktidarımıza nasip oldu. İhalesi yapılmıştı bilindiği üzere. Müteahhitte hazırlıklarını tamamladı. Nasip olursa şantiye kurulma aşaması bir 10 güne bittikten sonra bu Temmuz ayı içersin de orada inşallah Seben ovasının hayali gerçekleştirme noktasında ilk adımı atacağız. Temel atma törenini yapacağız” dedi.

“HES YAPIMI DA GÜNDEMİMİZDE”

Yapılan fizibiliteye göre iki tane HES yapımı da gündemde olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Metin, “Tabi bu sulama faaliyeti dışında su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmalıyız. Buna ilişkin olarak da orada daha önceden yapılan çalışma neticesinde HES (Hidroelektrik Santralleri) olarak Türkiye’nin enerji açığını hizmet edecek bir imkân olduğu da tespit edilmişti. Ancak bunun için su kaynağının oluşması gerekiyor. Bunun içinde sulama sistemimizin hayata geçmesi gerekiyor. İnşallah bu sulama şebekesinin ishale hattının yapımından sonra oluşacak su kaynağına göre de Hidroelektrik Santralleri ile ilgili çalışma başlamış olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sulama sistemimizin üzerinde de şu an için yapılan fizibiliteye göre iki tane toplam 17 MW’lık HES yapımı da gündemimizde. Ama dediğim gibi sulama kaynağının oluşmasından sonra belli olacak. Onu da o zaman ilan etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

1 yorum yapılmış

  • İlhan AYERLİKAYA6 Temmuz 2020 - 20:11
    Aladağ çayına da el atılsın. 1500 m. yükseklikte akan bir çay neden tertemiz olmaz, akmaz? Hayret ediyor insan. Çocukluğumuzun tertemiz akan Aladağ çayını geri istiyoruz!

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.