Bolu Gazetesi
 

ELMALIK’A DİKKAT ETMEK GEREK

 
ELMALIK’A DİKKAT ETMEK GEREK
07 Aralık 2019 - 13:44 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu’da dün gece üst üste meydana gelen depremler şehir merkezinde hissedilirken  Kuzey Anadolu Fay Hattında bulunan ilimiz geçmiş dönemlerde yaşadığı depremlerin ardından yeniden büyük bir deprem olacak mı sorularını sormaya başladı. Bolu Gazetesi Muhabiri Utku Cihan konuyu Deprem Uzmanı  Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Haber Utku Cihan

Bolu’da geçtiğimiz akşam meydana gelen 4 deprem sonrasında vatandaşların bir çoğu geceyi sokakta geçirirken bu depremler büyük bir depremin habercisi mi sorularını sormaya başladı. Konuyu Deprem Uzmanı  Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy’a sorduk.

“BOLU’DA 1944’DEN BU YANA BİRİKEN BİR ENERJİ VAR”

Bolu’da meydana gelen depremleri yakından takip ettiğini ifade eden Ersoy “Bolu bulunduğu konum itibari ile meydana gelen depremlerin anında değerlendirilmesi gereken bir noktada. Geçtiğimiz senelerde meydana gelen büyük depremlerde merkez üssü Bolu olmayan depremlerden etkilenen fakat 1944’den bu yana enerji birikiminin olduğu bir şehir. Bu yönden takip edilmesi gereken bir şehir.

“DÜZCE KIRIĞI TÜNELDE BİTİYOR”

Bolu’yu yakından takip ettiğini ifade eden Prof. Dr. Şükrü Ersoy “Düzce’de meydana gelen 1999 depreminde kırık Tünel tarafında Elmalık mevkisinde bitiyor. Ben Elmalık’a gelerek yerinde incelemelerde de bulundum. Fakat kırık gözlemlemedim. Biliyorsunuz kırılan yer rahatlar ve enerji çıkar. Ben Elmalık tarafında kırık göremedim. Kırılmayan uç gerilim taşır. Bu bölgenin titizlik ile takibi de gerekiyor.

“MARMARA BÖLGESİ NE KADAR RİSKLİ İSE…”

Bolu bulunduğu bölge itibari ile deprem kuşağında olması ile birlikte olan depremlerin kendisini de bazı dönemlerde tedirgin ettiğini ifade eden Ersoy ” Son zamanlarda Marmara’da yaşanan depremler sonrasında nasıl tedirgin olduysak Bolu’da da meydana gelen depremlerde de tedirginlik yaşıyoruz. 1944 depremi ile arasında boşluklar mevcut. Çünkü az önce belirttiğim gibi deprem potansiyeli olan bir bölge.

“BÜYÜK BİR DEPREMİN HABERCİSİ Mİ?”

Prof. Dr. Şükrü Ersoy bölgede olan depremlerin büyük bir depremin habercisi olup olmadığı noktasında “Bu şu anda ne teknolojik ne de bilimsel anlamda cevap verebileceğimiz bir durum değil maalesef. Bolu Kuzey Anadolu Fay Hattında bulunan ve her zaman depreme hazırlıklı hem vatandaşlarımızın hemde İl yöneticilerinin hazırlıklı olması gereken bir şehir. Bunu asla panikletmek açısından söylemiyorum. Deprem bir doğa kaynaklı afet. Ne zaman olacağını bilemiyoruz. Zaten yapmamız Yapısal düzenlemeler gibi almamız gerekenler önlemleri almalıyız. Kriz yönetimini iyi yapmamız gerekiyor.

 

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER