Bolu Gazetesi
 

Doğanay’dan yeni borç açıklaması

 
Doğanay’dan yeni borç açıklaması
27 Ağustos 2019 - 10:28 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın televizyon programına katılarak Bolu Belediyesinin borcuyla ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Doğanay; “Tanju Özcan, yine borcun 461 milyon lira olduğunu iddia etti. Buna şaşırmadık. Çünkü Tanju Beyin hayatta yaptığı en iyi iş kelimelerle oynamak. Ama biz o gün de dediğimiz gibi, niyetimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” dedi.

Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay AK Parti Bolu Merkez İl Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı, Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak, Belediye Meclis üyeleri, Burak Balaban, Bülent Oturak, Uğur Akbay, Zafer Turan ve Hüseyin Türkmen bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın televizyon programına katılarak Bolu Belediyesinin borcuyla ilgili yaptığı açıklamalara kendi elindeki rakamlarla cevap verdi.

Ak Parti Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın yaptığı açıklama şu şekilde;

“BEN AK PARTİ İL BAŞKANIYIM”

Geçtiğimiz hafta yaptığımız basın toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, Bolu Belediyesinin borçlarıyla ilgili yaptığı açıklamanın gerçek dışı olduğunu ve borcun 461 milyon lira olmadığını ifade etmiştik. Bizim toplantımızın ardından Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan apar topar canlı televizyon programına çıktı ve orada dedi ki bu konuyla alakalı geçmiş belediye başkanı herhangi bir açıklama yapmıyorsa siz neden yapıyorsunuz gibi bir açıklama yaptı. Ben kıymetli belediye başkanımıza özellikle söylemek isterim ki ben Ak parti il başkanıyım. Doğal olarak Ak partiyi ilgilendiren bir olay üzerine açıklama yapmayı da zorunluluk olarak kabul ederim. Keza bu Cumhuriyet Halk Partisi içinde aynıdır. Yani şimdi dün itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı görevden alınan PKK terör örgütü ile ilişkisi olduğundan dolayı İş İşleri Bakanlığı tarafından görevden alınan belediye başkanlarını savunur iken bu Sayın Tanju Özcan’ı bağlamaz mı? Çünkü Tanju Özcan da Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanıdır. Dolayısıyla şimdi Tanju Özcan şunu diyebilir mi? ‘Hayır görevden alındı iyi oldu’ diyebilir mi? Derse o zaman o açıklamayı da yapmalı. Dolayısıyla bu konu beni de ilgilendirdiği için bu açıklamayı yapma gereği duydum.

“TANJU BEYİN HAYATTA YAPTIĞI EN İYİ İŞ KELİMELERLE OYNAMAK”

Tanju Özcan, yine borcun 461 milyon lira olduğunu iddia etti. Buna şaşırmadık. Çünkü Tanju Beyin hayatta yaptığı en iyi iş kelimelerle oynayarak göz boyamak. Kelimelerle oynamayı da beceriyor. Ama biz o gün de dediğimiz gibi, niyetimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. O yüzden kelimeleri eğip bükmeden sizlere sadece birkaç kalem üzerinden hareketle iddiamızın arkasında olduğumuzu ifade etmek isterim.

“BİR GÜN BENDE KENDİLERİNE EŞLİK EDEYİM İLLER BANKASINA HEP BERABER GİDELİM”

Tanju Bey 461 milyon liralık borcu yüzeysel olarak açıklarken, İller Bankasına olan Bolu Belediyesi’nin borcunu 177 milyon olarak açıklamıştır. Bu rakam kesinlikle yanlıştır. Bolu Belediyesinin 31 Mart 2019 tarihi itibariyle İller Bankasına borcu anapara 106 milyon, faizi de 33 milyon olmak üzere toplamda 139 milyon liradır. Ben borç bu kadar değildir demiyorum.31 Mart itibariyle bizim anahtarı bıraktığımız gün iller bankasında Bolu Belediyesinin toplam borcu 139 milyon liradır. Bunun aksini söylüyorsa, bu böyle değildir diyorlarsa bir gün bende kendilerine eşlik edeyim iller bankasına hep beraber gidelim 31 Mart itibariyle Bolu Belediyenin borcu nedir öğrenelim bunu herkes görmüş olsun. Ki bunu Bolu Belediyesi görür saten.

“İLLER BANKASINA BOLU BELEDİYESİNİN OLAN BORCU TANJU ÖZCAN’IN AÇIKLADIĞI GİBİ 177 MİLYON DEĞİL”

Bakın elimde CHP’li Belediye döneminde Belediye tarafından hazırlanan 2018 yılı aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi tarafından hazırlanan faaliyet raporu var. Ben sadece açıklama yapmak için açıklama yapmış birisi değilim. O raporda yazıyor ki uzun vadeli borçlar olarak adlandırılan rakam 140 milyon liradır. Bunu nasıl olur da Tanju beye belirtmezler. Bu 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle olan borçtur. Her ay 4 milyon lira civarında İller Bankasından borca karşılık kesinti yapıldığı da düşünülecek olursa, 3 ayda borç 12 milyon daha azalmıştır. Yani İller Bankasına Bolu Belediyesinin olan borcu Tanju Özcan’ın açıkladığı gibi 177 milyon değil, 139 milyon liradır.

“BOLU BELEDİYESİNİN ÖZEL BANKALARDAN ÇEKMİŞ OLDUĞU KREDİ MİKTARI; 45 MİLYON LİRADIR”

Tanju Bey; Bolu Belediyesi’nin Bankalara olan borcunu 58 milyon lira açıklamıştır, bu da yalandır. Bolu Belediyesinin özel bankalardan çekmiş olduğu kredi miktarı; 45 milyon liradır. Zaten az önce göstermiş olduğum faaliyet raporunda da bu rakam kısa vadeli borçlar bölümünde açıkça görülmektedir. Tanju Bey burada da Bolu Halkına yanlış bilgiler vermektedir.

“BU DA YALANDIR ÇÜNKÜ BORÇ 2.7 MİLYON LİRADIR”

Tanju Bey takaslardan dolayı Bolu Belediyesi’nin Milli Emlak’a 4 milyon lira borcu olduğunu ifade etmiştir. Bu da yalandır çünkü borç 2.7 milyon liradır.

“BÖYLE BİR BORÇ KÜLLİYEN YOKTUR”

Belediyeye iş yapan müteahhitlerden alınan teminat mektuplarının borç kalemi olarak hesaplanmasının takdirini sizlere bırakıyorum. Çünkü bunlar teminat mektubudur, nakit para değildir. Böyle bir borç külliyen yoktur. Hepimiz ticaretle uğraşıyoruz, hangimiz Bolu Belediyesinin teminat mektubunu borç olarak gösteririz. Adı üzerinde teminat mektubu. Bunu da ben tüm Bolu halkının taktirine bırakıyorum.

“GEÇ KALMIŞ DEĞİL; YA ALMAKTAN VAZGEÇSİN YA DA SATIŞA ÇIKARTSIN”

Geçmiş dönemde yoğun gayretlerimiz sonucu Bolu Belediyesine kazandırdığımız 220 dönüm Fidanlık arazisiyle ilgili Tanju Özcan’ın yaptığı açıklamaları kabul etmemiz kesinlikle mümkün değildir. Basit hesap oyunlarıyla bu yerin 12 milyon lira etmesi gerekirken, 20 milyon liraya alındığını ve de Ormana fazla verildiği iddiası olsa olsa ya yalan söylemektir ya da iş bilmemektir. Öncelikle bu yer Orman’dan 18 milyona alınmıştır. Bunun bizzat pazarlık aşamasında yer aldığım için söylüyorum. Eğer ki Tanju Bey bu yerin bu kadar etmeyeceği iddiasındaysa o zaman geç kalmış değil, ya almaktan vazgeçsin ya da satışa çıkartsın. Bakalım kaç paraya satılacak o beğenmediği yer. O yer Tanju Beyin söyledi rakamın 6 misli 7 misline satılabilecek bir yerdir.

“BOLU HALKINA YANLIŞ BİLGİ VERMEKTEDİR”

Kelime cambazı olan Tanju Özcan Bolu Belediyesi’nin müteahhitlere olan borcu konusunda hünerlerini sonuna kadar sergilese de güneşin balçıkla sıvanamayacağını da bilmesi gerekir. Genel bir ifadeyle müteahhitlere borcumuz 92 milyon lira diyerek konuyu geçiştiren Tanju Özcan, bu borcu kalem açıklamak durumundadır. Mesela bu borçların içerisinde Arıtma Tesisi 2. Etabı, Ormana yapılacak bina, Karadere Suyu işi, Belediye İş Merkezi işleri var mıdır? Bu müteahhit borçları ayrıca İller Bankası borçları hanesinde de yazmakta mıdır? Biz biliyoruz ki bu müteahhitlere Belediyenin borcu yaklaşık 20 milyon lira civarındadır ama Tanju Bey burada yine doğruyu söylemeyerek, Bolu Halkına yanlış bilgi vermektedir.

“EMEKLİ KESİNTİLERİNİ BORÇ HANESİNE YAZILIR MI?”

En tehlikeli borç kalemi de bu arkadaşlar. Bunu akla mantığa sığdıramıyorum. Bu para emekli olduğunda işçimize, memurumuza ödenecek paradır. Yani hepsi birden ve bugün yarın ödenecek bir para değildir. Belediyenin maliyecisi yok mu? Orda doğru bilgi veren yok mu? Emekli kesintilerini borç hanesine yazılır mı bunu birisi açıklasın. Akla mantığa sığmayan bir konudur. Ama işçi çıkartmalarla göreve başlayan, baskı ve mobing uygulamalarıyla işçilere eziyet eden Tanju Özcan, katıldığı son televizyon programında Bolu belediyesi çalışanlarının aldıkları maaşların helal olmadığını, hak etmedikleri açıkça söylemiştir. Şimdi bu yıllar içerisinde ödenecek Emekli Kesenekleri kalemini borç hanesine yazan Tanju Özcan, yeni işçi çıkarımları için hazırlık mı yapmaktadır sorusunu akla getirmektedir.

“TOPLAM 210 MİLYON”

Şimdi hesaplayalım arkadaşlar hesaplıyorum İller Bankası 38 milyon, Bankalar 13 milyon, Milli Emlak 2.3 milyon, Müteahhit Emanetleri 10.8 milyon, Orman Fidanlık Arazisi 21 milyon, Müteahhitler 70 milyon, Emekli Kesenekleri 11 milyon toplam 166 milyon liralık sadece birkaç kalemle şişirilmiş bir borçtan ifade edilmektedir. Bolu Belediyesi’nin alacağı olan 44 milyon lirayı da bu rakama eklersek, belediyenin borcu toplamda 210 milyon liradır. Hesap bu kadar basit. Ben hesabımı evraklara dayalı yapıyorum.

“SÖZDE DEĞİL, ÖZDE ŞEFFAF BELEDİYECİLİĞİNE DAVET EDİYORUM”

Ben iddiamın arkasındayım. Şimdi Tanju Özcan’a düşen görev, resmi evraklarla kalem kalem öyle kelime oyunlarının arkasına sığınarak değil, net borcu açıklamalıdır. Açıklaması da yetmez, Bolu Belediyesi’nin duvarına hem borcu hem alacağı tüm Bolu Halkının bilgilenmesi için asmalıdır. Sözde değil, özde şeffaf belediyeciliğine kendisini davet ediyorum.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER