Bolu'da piknikçilerin bulduğu yavru ayı emin ellerde

Bolu'da piknikçilerin bulduğu yavru ayı emin ellerde
7 Temmuz 2020

Bolu'da piknik yapan vatandaşların bulduğu yavru ayı Düzce'de bulunan Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme ve Rehabilitasyon Merkezi'ne sevk edilerek bakıma alındı.

Vatandaşların piknik yaparken bulduğu anne ve babasız yavru ayı önce Bolu Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Anne ve babası öldüğü tahmin edilen erkek yavru ayı daha sonra Düzce'de bulunan Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme ve Rehabilitasyon Merkezi'ne sevk edilerek burada bakım altına alındı.

Yine Kocaeli'de bulunan başka bir yavru ayı ile bakıma alınan ayı yavrularına görevliler gözü gibi bakıyor. Yaz aylarında serinletilen ayılar, laktozsuz süt, bal, provitamin gibi özel karışımlarla besleniyor.

Merkezde bulunan yavru ayılar mevsimsel meyveler ile beslenirken, kendileri için hazırlanan yaşam alanında eğlenceli dakikalar geçiriyor. Milli parkların maskotu olan yavru ayılara Eftalya ve Eftal isimleri takıldı. Ayılar sıcak havalarda su fıskiyeleri ile serinletiliyor.

“1.5 yaşında doğaya salınacaklar”

Yavru ayılara bebek gibi baktıklarını, fakat insana hemen alışabilecek bir türde oldukları için Hayvanat bahçesi gibi herkesin elinden değil, tek bir elden beslediklerini, hayvanların insanlardan uzak ormana yakın bir alanda yaşam alanında rehabilite ettiklerini belirten Yaban Hayatı Uzmanı Buğra Emiroğlu, “ Biz bu hayvanları doğaya rehabilite edebilmek için bunları burada tutuyoruz. Yabani hayata uyum sağlamaları açısından bir ortam hazırladık. İnsandan daha uzak sadece yeşilliği görecek şekilde ormanı görebilecek şekilde bir yerdeyiz. Hayvanlarımız özellikle ayılar 1-1.5 yaşına geldikleri zaman seneye bu mevsimlerde doğa ile buluşacaklar. İnsan elinden ne kadar oldukça müdahale etmiyoruz, dokunmuyoruz sevmiyoruz. Yaban hayata alışsınlar diye. Ayılar çok zeki hayvanlardır. İnsana çok çabuk alışabilecek bir tür. Fazla alıştırmadan bu şekilde kapalı bir ortamda sadece tek bir elden besliyoruz. Biz bunları burada bebek gibi besledik ama doğal hayata hazırlıyoruz onları. Hayvanat bahçesinde beslemiyoruz onları” şeklinde konuştu.

Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan yavru ayılar, kendilerine özel olarak hazırlanan yaşam alanından 2021 temmuz ayında çıkartılarak doğaya salınacak. O güne kadar rehabilitasyon merkezinde rehabilite edilmeye devam edilecek.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.