Bolu Gazetesi
 

Türkiye Tanju Özcan’ı konuşuyor

 
Türkiye Tanju Özcan’ı konuşuyor
10 Nisan 2019 - 13:06 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancı uyruklu şahıslara belediye bütçesinden ayni ve nakdi yardım yapılmayacağını açıklamasının ardından Bolu sosyal medyada saatlerce en çok konuşulan konu oldu. Twitter’da binlerce tweet atılırken, A Haber sabah saatlerinden itibaren Bolu’dan konuyla ilgili canlı yayınlar yaptı. 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, seçim sürecinde ‘Bolu Belediyesi’nden yabancı uyruklu vatandaşlara ayni ve nakdi yardım yapmayacağım” vaadini yerine getirmesinin ardından ülkedeki tüm gözler Bolu’ya çevrildi. Göreve başladıktan sonra ilk talimatını yardım yapılmaması yönünde veren Özcan, ulusal basında çıkan haberlerin ardından twitter gündeminde saatlerce ilk sıralarda yer aldı. Özcan’ın, yabancılara karşı tutumu sosyal medyada bazı vatandaşlar tarafından eleştirilirken, bir kısım kullanıcı ise destek verdi.

HDP GENEL MERKEZİ AÇIKLAMA YAPTI

HDP Genel Merkezi’nden konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “31 Mart Yerel Seçimleri sonucunda Bolu Belediye Başkanlığı’na seçilen ve mazbatasını alır almaz Suriyeli sığınmacılara sağlanan sosyal ve mali yardımların kesilmesi talimatını veren Sayın Tanju Özcan’ın bu tavrını yabancı düşmanlığının bir yansıması olarak kabul ediyoruz.  Suriyelilerin büyük çoğunluğunun Türkiye’de olumsuz şartlarda yaşadıkları ve birçok alanda istismara ve ciddi bir ayrımcılığa uğradıkları açıktır. Giderek yaygınlaşan bu ayrımcılığa önemli mevkilerde bulunan ve siyasi sorumluluğu olan kişilerin çok daha hassas yaklaşması beklenirken, Sayın Özcan’ın sığınmacı Suriyelileri toplumun genelinde bir yük gibi göstererek aşağılayıcı bir dil kullanması, Suriyelileri toplum içinde hedef haline getirmekten başka bir sonuç yaratmayacaktır. Bolu ve çevre iller daha önce de Bulgaristan ve Yunanistan başta olmak üzere Balkanlardan ciddi bir göç almış ve bu durum bölgeye değer katmıştır. Suriyelilerin de kendi özgünlükleriyle ve toplum ile uyum içinde yaşam koşullarının sağlanmasıyla Bolu’ya ve Türkiye’nin geneline değer katacakları açıktır. Suriyeliler ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz kalmamalıdır. Tam tersine, maruz kaldıkları sorunların ortadan kaldırılması için hep birlikte ve ortak çözüm üretilmelidir. Bir yerel yöneticinin, göçmenleri bir yük olarak görmek yerine, üretim sürecine katmak ve toplumsal hayata dahil etmek gibi bir önceliği olmalıdır. Siyasi sorumluluğu olan yetkililerin toplumda ırkçılığı, ayrımcılığı veya yabancı düşmanlığını büyütecek kararlar almasını veya açıklamalarda bulunmasını son derece tehlikeli gördüğümüzü bu vesileyle bir kez daha vurguluyoruz.”

 

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER