Bolu Gazetesi
 

Stadyumla ilgili tüm detaylar bu haberde

 
Stadyumla ilgili tüm detaylar bu haberde
29 Kasım 2017 - 10:49 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu’ya yıllardır yapılması beklenen ancak bir türlü gerçekleşmeyen stadyum konusunda adımlar atılmaya başladı. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, projenin detayları hakkında açıklamalarda bulundu.

Abant İzzet Baysal yerleşkesi üzerinde yaklaşık 50 dönümlük alana 15 bin kapasiteli yapılması düşünülen stadyumun yeşil alanla iç içe olacağı öğrenildi. Göztepe, Akhisar, Başakşehir ve Çorum Belediyespor stadyumlarının incelendiği Bolu’ya yakışan bir stadyumun yapılması için çalışmaların hızlandırıldığı öğrenildi.

Haber: Burhan Yeşiltaş

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “Stadyumu 15 bin kişilik düşünüyoruz. 15 bin kişilik stadyum için kişi başı 1000 dolar telaffuz ediliyor. En ideal rakam bu. Türk Lirasına çevirdiğinizde de 40 milyona yakın bir rakam ortaya çıkar” dedi.

“50 DÖNÜMLÜK ALAN”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, 50 dönümlük alana stadyumun yapılması için çalışmaların olduğunu ifade ederek; “Bu konuyla ilgili basında haberler yer aldı. Konu aslında Belediye Başkanımızın Bolu şehrini bir spor kentine dönüştürmeye yönelik bazı projeleri var. Oldukça geniş bir alanı kapsıyor. İçersinde bir çok branş var. Bizde Üniversite olarak bu projenin bir kısmını tutalım istedik. Biz futbol kısmını tercih ettik. Çünkü buna imkan verecek bazı yerlere sahibiz. Bu noktada özellikle Gölköy’ün yanında bulunan 1 milyon metrekarelik alana sahip bir yerde ormanlık alan var ama onun içersinde hiç ağaç kesilmeyecek, bir tepsi kadar düz, 50 dönümlük bir yer var ve 2 parça halinde 8’er dönümlük bir yer var. Biz bunu avantaja dönüştürmek istedik” dedi.

“40 MİLYONA YAKIN BİR RAKAM ORTAYA ÇIKAR”

Yapılması düşünülen stadyumun 15 bin kişilik olarak projelerde yer aldığını aktaran Alişarlı; “Stadyumu 15 bin kişilik düşünüyoruz. 15 bin kişilik stadyum için kişi başı 1000 dolar telaffuz ediliyor. En ideal rakam bu. Türk Lirasına çevirdiğinizde de 40 milyona yakın bir rakam ortaya çıkar. Bu rakam sadece üniversiteden çıkacak bir bütçe değil. Buna Belediyemiz destek veriyor. Hafriyatıydı, beton kısmıydı. Onu üstlenebileceklerini ifade ettiler. Keza Boluspor Kulübü Başkanımızda ciddi destek veriyor. Onun haricinde destek alabileceğimiz bazı kurumlarda var. Hep birlikte temaslarımız olacak. Bizim bu konuda bir şansımızda Valimiz de bu konuya destek veriyor. Kendisi bizzat yeri gezdi, gördü ve inceledi. Uygunluğuna oda biliyor. Güzel bir fırsat yakaladık aslında. Valimiz destekliyor, Belediye Başkanımız destekliyor, Üniversite olarak biz destekliyoruz, Boluspor’da bu işin çok ciddi bir taraftarı. Öyle olunca da herkes heyecanlandı. Kısa zamanda mesafe alacağımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“4 TANE DE AÇIK FUTBOL SAHASI HAZIRLAMA İMKÂNIMIZ VAR”

Stadyumun yakınına 4 tane açık futbol sahası hazırlama imkânlarının olduğunu sözlerine ekleyen Alişarlı; “Bu şehrin stadyuma da ihtiyacı var. Onu da biliyoruz. Bunu da Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkcı geldiği zaman kendisi dillendirdi. O dönem bizde buna sahip çıkabiliriz dedik. Bunu yaparken de tamamen üniversitemizin bir kompleksi olacak. Bunun içinde biz sadece stadyum değil, şu an Spor Yüksekokulumuz, Spor Bilimleri Fakültesi olarak bir dönüşümü için çalışıyorlar. Onu gerçekleştirince Dekanlığında içersinde yer aldığı bir kompleks düşünüyoruz. Bu aynı zamanda büyük bir alan olduğu için biz bazı şeyleri beraber düşünüyoruz. Futbol için tüm liglerin burada antrenmanlarını yapabilecekleri bir alan sunabilirmiyiz diye düşündük. O imkanı da gördük burada. Aşağıdaki kısma biz bir stadyum hazırlıyoruz, 4 tane de açık futbol sahası hazırlama imkanımız var” şeklinde konuştu.

“TAMAMEN FUTBOL CAMİASINA HİZMET VERECEK BİR ALANI ÜNİVERSİTEMİZE KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Bolu’ya sadece stadyum yapma niyetlerinin olmadığını devasa bir spor kompleksi düşündüklerinin altını çizen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “Bu 1 milyon metrekarelik alanda hiç ağaç kesmeksizin koşu yolu imkanı var. Gölköy etrafında 7 kilometrelik bir alan var. Bu daha önce çalışılmış onu da içine katarak aynı zamanda bir konaklama yeri de düşünüyoruz. Onunla ilgili Bakanımız Veysel Eroğlu ile bir görüşmemiz oldu. Kendileri eğer fırsat bulursa buraya gelecekler. Programı yoğun olursa Valiliğimizi, Belediyemizi ve bizleri Bakanlığa davet edecekler. Bu konuyu orada konuşacağız. Konuşacağımız konu, orman alanı içersinde bu komplekse izin verilmesi bir diğer noktada DSİ’nin şu an bir konaklama yeri var. Onu da bu işin içine katarak çok geniş bir şey düşünüyoruz. Tamamen futbol camiasına hizmet verecek bir alanı üniversitemize kazandırmak istiyoruz.”

“BİRÇOK YERE YAKIN”

Türkiye’den ve Dünya’dan birçok takımın kamp yapma imkanı olacağını ifade eden Alişarlı; “Bu noktada Bolu’nun şu özelliği de var. Birçok yere yakın. Yakınımızda iki tane havaalanı var. 2 saatlik uzaklıktalar, bu bir avantaj. Karayoluyla ulaşım çok kolay bir yerde. Bu noktada biz çok ciddi bir şekilde ister Süper Lig olsun, ister TFF 1’inci lig olsun, isterse Amatör Ligler olsun burada onlara kamp yapma imkanı sağlayacağız” dedi.

SPORCU PERFORMANS ÖLÇÜM TESTİ VE SPORCU HASTANESİ

Sporcu hastalıkları tedavisi için bir hastane inşa edebileceklerini aktaran Alişarlı; “Geçtiğimiz haftalarda Belediye Başkanımız, Federasyon Başkanlarını ağırlamıştı. Onlarında bu konuda talepleri vardı. Bir tanesi de bunların Sporcu Performans Ölçüm Testi ve Sporcu Hastanesi gibi talepleri vardı. Biz onu da karşılayabileceğimizi söyledik. Halihazırda bizim Fizik Tedavi Hastanemiz var. Onun tam karşısında yaklaşık olarak 10 dönüm yerimiz var. Benzer bir kompleksi oraya yaparak, sporcu hastalıkları tedavisinde ve bunları da karşılayacağımız bir tesis oluşturabileceğimizi böylece futbolla ilgili sakatlık var, tedavi imkanı sunacağız. Geniş bir şey düşünüyoruz, futbol tesisleri düşünüyoruz. Sadece başlı başına şehir stadyumu değil” ifadelerine yer verdi.

“8 AY FUTBOL DÜNYASINA BOLU OLARAK BİZ BU HİZMETİ VEREBİLİRİZ”

Fenerbahçe Topuk Yaylası tesislerini incelediğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; “Bundan 1 hafta önce Topuk Yaylası’na bizzat gittim ve gördüm. Burada kar 20 santimetre civarındayken, orada 50 santimetreydi. Çıkışı oldukça zor, oldukça yüksekte olduğu için sis olduğundan fazla oluyor. Baktığınızda aktif olarak kullanacakları dönem 2 ay gibi gözüküyor. Bu düşündüklerimi biz yaparsak, Gölköy etrafında 7 kilometrelik bir koşu parkuru var. 1 milyon metrekarelik bir alandan bahsettim ve konaklama imkanı da olunca biz bir adım öne çıkıyoruz. Burada kullanıma sunacağımız süre 8 aydır. 8 ay futbol dünyasına Bolu olarak biz bu hizmeti verebiliriz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER