Bolu Gazetesi
 

Solaklar Kaya Evleri turizme kazandırılıyor

 
Solaklar Kaya Evleri turizme kazandırılıyor
26 Nisan 2017 - 12:11 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu’nun Seben ilçesinde M.Ö. 1200’lü yıllarda Firikyalılar tarafından kullanılan ve günümüze kadar ulaşan Solaklar Kaya Evleri’nin turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Seben Belediyesi tarafından 8 adet bungalov inşa edilerek Türk dünyasının ünlü bestekârlarının isimleri verildi.

Yerli ve yabancı turistlerin konaklamaları için doğa harikası bölgede tarihi yapıyı bozmadan inşa edilen ve Türksoy’un da desteklediği çalışmalar kapsamında Salı günü öğleden sonra bir tören düzenlendi. Saat 13.00’de başlayan programa Seben Kaymakamı Tahir Yılmaz, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, üye ülkeleri temsilcileri, Türk dünyasından kadın bestekarlar, AK Parti Seben İlçe Başkanı Hüseyin Özçelik ve vatandaşlar katıldı.

Özbağ: Seben’imizi sanatsal olarak belirli seviyeye çıkartmayı hedefliyoruz

Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, törende yaptığı konuşmada ilçenin tarihiyle ilgili bilgiler verdi. Seben’in Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olduğunu kaydeden Özbağ, turizme kazandırılan Solaklar Kaya Evleri’nin de geçmişte M.Ö. 1200’lü yıllarda Firikyalılara ev sahipliği yaptığını vurguladı.

Özbağ, bungalov evlere sanatçı isimlerinin veriliş amacına yönelik şunları söyledi:

“Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’ın önderliğinde yaptığımız buradaki evlerimize Türk bestecilerimiz isimlerini vererek, turizm potansiyeli yüksek olan Seben’imizi sanatsal olarak da Düsen beyin önderliğinde belirli bir seviyeye çıkartmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz dönemlerde kültürlerarası sanat festivalleri düzenliyorduk, ressamlarımız gelip burada resimlerimizi yapıyordu, bundan sonraki süreçte bestekârlarımızı da ilçemizde ağırlayarak inşallah güzel eserlerin çıkmasına vesile olacağız.”

Kaseinov: “Bu proje sayesinde önemli bir adım atmış olacağız”

Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da yaptığı konuşmada, “Köroğlu’nun topraklarında hayata geçirdiğimiz bu proje sayesinde; Türk ülkelerindeki birbirinden değerli sanatçıların ve ortak kültürel mirasımızın tanıtılması, gelecek nesillere aktarılması yönünde önemli bir adım atmış olacağız. Bugüne kadar Bolu Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türk dünyasının birlikteliği adına pek çok başarılı faaliyette bulunduk. Bu vesileyle Bolu Belediye Başkanımız Sayın Alaaddin Yılmaz’a da teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

“Etkileşimimiz yeni bir ivme kazanacaktır”

Kaseinov, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin arttırılması için umutlu olduğunu vurguladığı konuşmasının devamında ise “Türk Dünyasına yapmış olduğu üstün hizmetler anısına TÜRKSOY onur madalyası takdim ettiğimiz “Hocaların Hocası” Profesör Doktur Halil İnalcık’ın adını taşıyan bu mekanın hayat bulması sayesinde Köroğlu’nun topraklarındaki ortak kültür ve sanatsal etkileşimimiz yeni bir ivme kazanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdele kesimi yapılarak, törene katılanlarla birlikte bungalov evler dolaşıldı.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER