Bolu Gazetesi
 

Sebenli çiftçiler “Iza buğdayı” tohumlarını teslim aldılar

 
Sebenli çiftçiler “Iza buğdayı” tohumlarını teslim aldılar
24 Ekim 2018 - 13:06 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu Belediyesi tarafından Sebenli çiftçilere geri alım garantili Iza buğdayı tohumu dağıtıldı. Dün Seben ilçesinde gerçekleşen “Sözleşmeli Tarım Modeli Iza Buğdayı Dağıtım Töreni” ile çiftçiler, buğdayın atası olarak bilinen ve tam 10 bin yıldır genetiğini koruyan “Iza buğdayı” tohumlarını teslim aldılar.

Iza buğdayı ile ilgili bu yıl hayata geçirilen “Sözleşmeli Tarım Modeli” ile daha önce Göynük ve Mudurnu ilçelerinde çiftçilere tohum dağıtımı yapan Bolu Belediyesi, dün de Sebenli çiftçilerin tohumlarını teslim etti.

İlçe merkezinde gerçekleşen tohum dağıtım törenine Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Seben Kaymakamı Muhammed Fatih Günlü, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nusret Zencirci, Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın, belediye yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

Yapılan protokol konuşmalarının ve sözleşmeli tarım modeli ile ilgili çiftçilerin bilgilendirilmesinin ardından dağıtım törenine geçildi.

Gerçekleşen törende daha önce Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne başvurarak en az 5 dönüm araziye Iza buğdayı ekmeyi taahhüt eden Sebenli çiftçiler, sözleşme imzalayarak tohumlarını teslim aldılar.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER