Bolu Gazetesi
 

Seben’in kitabını yazdılar

 
Seben’in kitabını yazdılar
27 Haziran 2016 - 14:42 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Seben Belediyesi tarafından desteklenen, Gazeteci-Yazar Hüseyin Tunçay tarafından kaleme alınan ve Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan, 224 sayfalık Bolu’nun Saklı Cenneti: Seben kitabı okurla buluştu.

Kitabın tanıtım töreni için yazarla makamında bir araya gelen Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, yaptığı çalışmadan dolayı Hüseyin Tunçay’a teşekkür etti.

Seben’in, yüzyıllardır bozulmamış,harika doğası,tarihi eserleri, insanı ve misafirperverliği ile yerli ve yabancı turistleri beklediğini söyleyen Özbağ,  ‘’Bolu, Türkiye’nin ve dünyanın incisi, Seben ise Bolu’nun adeta saklı kalmış bir cennet köşesi.Buradan yola çıkarak ‘’Bolu’nun Saklı Cenneti’’ adını verdiğimiz bu çalışma ile Ankara’nın ve İstanbul’un yanı başında, ancak gözden ırak Seben’in güzelliklerini,tarihini, geleneklerini, köylerini tanıtmaya çalıştık’’ diye konuştu.

Artık kabuğunu kırarak sürekli gelişim kaydeden Seben’in,bugün sadece ekonomik yapıs ve ürettiği ürünlerle değil,güzellikleriyle de insanları kendine çektiğini anlatan Özbağ, şunları kaydetti:

‘’Son yıllarda turizm alanında büyük atılım içinde olan Seben, adından daha çok bahsettirirken, hazırlanan kitapla bu zincire yeni bir halka eklemek amaçlanıyor.Doğanın tüm renklerini taşıyan yürüyüş parkurları,oksijen deposu yayları, çam ağaçlarının arasındaki gölleri,kayak merkezi, şifalı suları, fosil ormanı ve kaya evleri gibi birçok doğal ve tarihi güzelliğinin yanı sıra kendine has yemekleriyle,türküleriyle, gelenekleriyle Seben, doğaya tutkun ve yeni yerleri keşfetmekten hoşlanan misafirlerini bekliyor.’’

Seben’in daha iyi tanıtılabilmesi ve hakettiği değeri alabilmesi adına hazırlanan bu kitapla kendilerini daha iyi anlatarak yeni misafirler kazanabileceklerini umduklarını vurgulayan Özbağ, Seben Belediyesi’nin tanıtım konusundaki çalışmalarının devam edeceğini, önümüzdeki aylarda Seben yaylalarına ilişkin kitabın da okurla buluşacağını sözlerine ekledi.

Yazar Hüseyin Tunçay ise Belediye Başkanı Süleyman Özbağ’a yöre tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan kitaba verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

Seben’in turizm pastasından hakettiği payı alabilmesinin yapılacak tanıtım çalışmalarına bağlı olduğunun altını çizen Tunçay,  ‘’Son dönemlerde gittikçe adından daha fazla söz ettiren Seben’in tarihini, güzelliklerle süslü doğasını, sıcak kanlı ve misafirsever insanlarını, geleneklerini,köylerini biraz olsun ortaya koyabilmek ve hem yeni nesil Sebenlilere hem de Seben dışındakilere tanıtabilmek amacıyla bu kitabı hazırladık’’ dedi.

Kitapla, Seben’in buz gibi sularıyla ve temiz havasıyla meşhur dağlarından, bunların gölgesine yaslanmış göllerine, Kartalkaya Kayak Merkezi’nden Pavlu Kaplıcalarına, dünyada eşi ve benzeri olmayan endemik bitkilerinden ,yaban hayvanlarına,kayaevlerinden ,çeltikdere bizans kilisesine küçük bir yolculuk yaptırmayı amaçladığını söyleyen Tunçay,  bunun yanında Seben’e ve yöreye has yemeklerden Seben’in marka ürünlerine, geleneklerinden köylerine, kısa tarihçesinden bugünkü durumuna ilişkin bilgilerin de kitapta yer aldığını vurguladı.

-Kitabın özellikleri

Bolu’nun Saklı Cenneti: Seben kitabı Türkçe ve İngilizce olarak hazırlandı.

12×20 cm ebadında, sert karton kapak ve mat kuşe kağıda basılarak hazırlanan tanıtım kitabı,224  sayfadan oluşuyor. Kitapta, Seben’in tarihçesinden, tarihi ve doğal güzelliklerine, yürüyüş parkurlarından, festival ve bayramlarından geleneklerine,  ekonomisinden köylerine, yemek ve yöresel ürünlerinden ekolojik ve iklim özelliklerine kadar geniş bir yelpazede bilgi yer alıyor.  Ayrıca Seben’deki yerel lehçeye ilişkin küçük bir ‘’Seben Ağzı’’ sözlüğü de kitapta kendine yer bulmuş durumda.

-Yazar Tunçay kimdir?

Gazeteci- Yazar Hüseyin Tunçay, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halka İlişkiler bölümünden mezun oldu. Anadolu Ajansı’nda 20 yıl süreyle ekonomi muhabirliği,Ekonomi Haberleri Müdür Yardımcılığı, Yurt Haberleri ve İç Haberler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Halen, Tunçay Yayıncılık’ta editör olarak çalışan ve Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Sekreterliği görevini yürüten Hüseyin Tunçay,  Seben Derneği Ankara Şube Başkanlığı ve Bolu Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini de sürdürüyor.

Şimdiye dek yayınlananan eserleri arasında,İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan ‘’Osmanlı’dan Günümüze Golfün Serüveni’’, İngilizce olarak yayınlanan ‘’Tennis: GrowingInterest in Turkey’’ile ‘’Tekel Özelleştirmesi ve 78 Sıcak Gün’’ kitaplarıbulunuyor. Ayrıca, Bolu Belediyesi için hazırlanan Modern Bir Köroğlu ve Ayvaz Hikayesi: İzzet Baysal &Ahmet Baysal ile İlklerin Adamı: Şerafettin Erbayram kitapları da okuyucuyla buluşmuş durumda.

 

 

 

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER