Bolu Gazetesi
 

Kalelioğlu, “Bilgi işlemsel düşünce, üst düzey düşünme becerisidir”

 
Kalelioğlu, “Bilgi işlemsel düşünce, üst düzey düşünme becerisidir”
13 Kasım 2018 - 14:57 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü tarafından Kültür Merkezi Pembe Salonda “Bilgi İşlemsel Düşünce” adlı konferans düzenlendi.

Haber: BMA

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi(BAİBÜ) Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü, “Bilgi İşlemsel Düşünce” konulu konferans düzenlendi. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Kalelioğlu tarafından verilen konferansa akademisyenlerin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve bilgi işlem meraklıları katıldı. İzzet Baysal Kültür Merkezi Pembe Salonda gerçekleştirilen konferansta, bilgi işlemsel düşüncenin aslında bir üst düzey düşünme becerisi olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kalelioğlu konuşmasında, “Son zamanlarda popüler olan ama bizim aslında programlama eğitimi içinde öğrettiğimiz bir beceri. Dijital çağın artık herkes için öngördüğü bir beceri olarak karşımıza çıkar. Bilgi işlemsel düşünce, zihinsel bir sürece vurgu yapar. Bilgisayar dilinde düşünceyi, problemleri çözmek için bir formülleştirme süreci gibi tanımlayabiliriz. Kendi içinde yenilenen bir süreçtir. Karşılaştığımız zor problemlere ilişkin ayrıştırma, problemi alt problemlere ayırma, soyutlama yapma gibi detayları kapsar. Bilgi işlemsel düşünce sorunları önleme, hataları düzeltme, kötü senaryolara karşı önlem alma gibi zihnimizin yaptığı aşamalardır. Kavramın altında neler olduğuna, neyi ifade ettiğine yönelik bizlere bir fikir sunar” ifadelerini kullandı.

Bilgi işlemsel düşüncenin altında sadece problemleri çözmek değil aynı zamanda bunu bilgisayarın anlayacağı bir formata dönüştürmek olduğunu da ifade eden Doç. Dr. Kalelioğlu, bunun aşamalarını ayrıntılı şekilde anlattı. Konferansın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Filiz Kalelioğlu’na Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güngör Karauğuz tarafından teşekkür plaketi ve hediye takdim edildi.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER