Bolu Gazetesi
 

Hamza Canbaş yazdı

 
Hamza Canbaş yazdı
08 Nisan 2019 - 9:12 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

ILIMLI İSLAM BİTTİ, SIRA SOSYALİST İSLAMDA MI?

AZ sonra üşenmeyip, okuyacağınız yazıyı bir kenara not ediniz. Belki bu gün size komplo teorisi gibi gelecektir. Ya doğru çıkarsa…

Kafamda, şimşeklerin çakması, annemin, “Ak Parti İstanbul’da seçimi kazanmak istiyorsa, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nu aday yapması lazım” demesiyle oluştu.

Türkiye’de Ak Parti’yi iktidar koltuğundan indirebilecek yeni bir merkez sağ partide başarılı olamayacaklarını anlayanlar, merkezde bir sağ parti oluşturma çalışmalarının da kabak tadı vermesi üzerine merkez sağ parti oluşturmak yerine mevcut CHP’yi sağa yanaştırma taktiğini devreye soktular ve bu seçimde başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Gözlerimi kapattım ve seçim sürecini düşünmeye başladım. CHP’nin seçim stratejisini belirleyenler, bu kez farklı bir taktik denediler ve başarılı oldular. CHP’nin yerel seçimler için stratejisini 24 Haziran, Cumhurbaşkanlığının hemen sonrasında belirlediği ve taaa o zamanlarda kendi değerlerinden vaz geçebilme düşüncesinde olduğunu düşünmeye başladım. Esasında CHP’ye sağ politikaları enjekte edenler çalışmalarına taaa 2014 yılında başlamışlar.

İsimlerle mesaj veriyorlar

Bazen isimler, subliminal mesajlar verebilir. Bunun için biraz daha gerilere taaa 2014 yılına gittiğimizde Türkiye’de ilk kez TKP (Türkiye Kominist Partisi) bir ilçe belediyesi kazanıyor. Tunceli ilçesinin Ovacık Belediyesi Başkanı, Fatih Mehmet Maçoğlu bütün dikkatleri üzerine çekiyor. İşin doğrusu adam, süper bir şekilde Belediye yönetiyor. Esasında tam da Müslümanların yapması gerekenleri, sosyalist bir Belediye Başkanı yapıyor, Belediye’yi şeffaflaştırıyor, Belediye’yi Ovacık halkıyla beraber yönetiyor. Makam aracı kullanmıyor, İsrafı önlüyor, milleti çalışmaya teşvik ediyor, Belediye Otobüslerini bedava yapıyor, Ekilmeyen kamu arazilerine nohut, bakliyat vs ekip parasını halka paylaştırıyor, Belediye payına düşenle de öğrenci okutuyor, Sosyal Belediyecilik yapıyor vs vs. Ve bu adam Türkiye’de herkesin sevdiği bir kişi haline geliyor. 2019 seçimlerinde de bu kez Tunceli’ye Belediye Başkanı oluyor. Üstüne üstlük ismi de çok güzel, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet ile aynı ismi taşıyor. Bu yüzden 2024’de İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olursa şaşırmayın diye bunları söylüyorum.

Ve bu kez İstanbul seçmeninin karşısına duyulmamış bir isimle çıkıyor, Ekrem İmamoğlu, hiç partisinden bahsetmiyor, O kadar mütevazı ve muhafazakâr bir görüntü çiziyor ki, sağ seçmen “ahanda benim adayım” deyiveriyor. Bu görüntü ve “İmamoğlu” ismi olduğu sürece bu şahıs Büyükşehir Belediyesini kazanır ve 2024’de de Cumhurbaşkanlığına aday gösterilir, Tabi bu arada Sayın Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda gözü olmadığını belli etmesi lazım. Yoksa…

80 yaşındaki annem Ak Parti için reçeteyi şöyle yazdı ve “İmamoğlu” isminden yola çıkarak “Prof. Dr. Osman Müftüoğlu”nu Ak Partiye önerdi, zira “Müftü, imamdan” daha büyüktür. Tabi Güneydoğu’dan bir “şeyh” çıkmaz ise…

Altı ‘ok’dan birisi kırıldı

Yukarıda değindiğim gibi, Ak Parti’nin karşısında güçlü bir Merkez Sağ parti çıkartamayacağını anlayan güçler, CHP’yi sağ partilere yaklaştırarak bu seçimde ciddi bir başarı gösterdiler. En azından Bolu’da böyle oldu.

Bolu Belediye Başkanlığına seçilen Sayın Tanju Özcan, adaylığını açıkladığı ilk gün, “Seçildiğimde, Türkiye’de yapılmayanı yapacağım ve Kur’an üzerine yemin ederek göreve başlayacağım” diyerek Ak parti tabanına ciddi bir mesaj gönderdi.

Şimdi de CHP’li seçmen olarak şapkamızı önümüze koyup şöyle bir düşünelim,

Eskiden Yargıtay Başsavcıları, Fazilet Partisi ya da Refah Partisine (Hatırlayalım, Nuh Mete Yükseler, Sabin Kanadoğlu) bu gibi durumlarda kapatma davaları açardı. Gerekçe olarak da, “Laiklik” ilkesine aykırı bir durum var derlerdi. Şimdi ki Yargıtay Başsavcımız Sayın Mehmet Akarca’dan bu konuda herhangi bir yaklaşım gelmedi. Bunu gelsin diye yazmıyorum zaten, zamanında eskilere çok haksızlık yapılmış. Onu hatırlatmak istedim sadece.

O gün “Laiklik” ilkesini çiğnedikleri gerekçesiyle Fazilet Partisine, bir süre sonra da aynı gerekçe ile Refah Partisine kapatma davası açıldığında derin bir “oh” çekenleri, bu gün pek sık ağzınıza aldığınız “Allah”a havale ediyorum.

Ayrıca, CHP’nin Altı ‘ok’ tan birisinin kırılmasının kimseye bir zararı olmaz değil mi? Bende sizin gibi düşündüm zaten.

Ilımlı İslam’da başarılı olamayanlar, yeni bir yemek sunmaya hazırlanıyorlar; Sosyalist İslam.

Bu arada, BOP Eş genel Başkanı da CHP’den çıkarsa şaşırmayın, not alın bir kenara…

Hacı abiler, siz bu yazılanlara komplo teorisi diyebilirsiniz, bende size Selamün – Aleyküm, Allah’a emanet olun diyorum…

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER