Bolu Gazetesi
 

Hamza Canbaş yazdı

 
Hamza Canbaş yazdı
17 Mart 2019 - 13:43 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bizim demokrasimiz

BİZİM ülkemizde demokrasi denilince akla önce seçimi kazanmak akla gelir. Peki, gerçekte öyle mi? Tabi ki Hayır!

Demokrasi seçim kazanmak değil, birlikte yönetebilmektir. Yönetime halkın her kesimini ortak edebilmektir. Bütün ileri ülkelerde bunun örnekleri vardır.

Bir sokaktaki evlerin rengi, o sokakta bulunacak esnafın çeşitliliği, binaların yüksekliği, o sokağa yapılması gereken her hangi bir kamu binasının yapılıp yapılmaması vs vs gibi konular o sokakta yaşayan herkesin ortak görüşü alınarak yapılır.

Muhakkak kı kentin gelişmesi konusunda yetkililerin sorumlulukları vardır. Bu konular da bile yapılması gerekenler mutlak surette halk ile paylaşılmalı, halk bir şeyin neden yapıldığını, dolayısıyla yapılan işin gerekliliğini bilmelidir.

Sadece, üçüncü dünya ülkeleri diye adlandırabileceğimiz ülkelerde seçimi kazanan kişinin dediği olur. Demokratik yollarla seçimi kazanmak ayrı şeydir, seçimi kazandıktan sonra yapılacak icraatlar ayrı şeydir.

Ben seçimi kazanacak adayın bu hususa özellikle dikkat edeceklerini umuyorum.

Para oy getirir mi?

AK Parti’nin sürekli seçim öncesi makarna, kömür, giysi hatta nakit para dağıttığı söylenir ve seçimi bu şekilde kazandığı iddia edilir.

Peki, bunlar bir seçimi kazandıracak materyalimdir? Hayır! Eğer öyle olsaydı, Necmettin Erbakan hep başbakan olurdu. Ama ne oldu, 28 Şubat post modern darbesiyle alaşağı edildi. Oysa o, hasbelkader iktidarı döneminde askere, memura, emekliye, kamu işçisine yüzde yüz zam yapan tek başbakan olarak hafızalarda kaldı.

Bugün, hayatlarında hiç Rahmetli Necmettin Erbakan’a oy vermemiş ve hatta eğer yaşasaydı bugün bile oy vermeyecek kişiler ona Allah Rahmet eylesin, bizim maaşlarımızı iki katına çıkartan tek adamdı diyor. Demek ki, para vermenin, kömür vermenin, makarna vermenin karşılığı “oy” demek değilmiş.

O zaman seçmeni iyi anlamak gerekmiyor mu?

Kimler destekleyici (sponsor)

Geçen hafta yazdığım yazıda, Bütün Belediye Başkan adaylarının, Stadyum projelerinin afaki olduğunu, stadyumların Belediyeler tarafından değil, Hükümetler tarafından yapılabileceğini belirttim. Sevgili Cumhur, facebookta yayınlanan yazının altına yorum yazarak; kendi projelerindeki Stadyumun parasının destekleyiciler (sponsorlar) tarafından karşılanacağını belirten bir bilgi notunu paylaştı. Teşekkürler. Ancak çok merak ettim bu destekleyiciler(sponsorlar) kim?

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER