Bolu Gazetesi
 

CHP kongresini yaptı

 
CHP kongresini yaptı
07 Ocak 2018 - 10:58 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Kongresi çok sayıda partili ve delegenin katılımıyla Köroğlu Kongre Salonunda düzenlendi. Kongrede tek liste ile yapılan seçimde mevcut İl Başkanı Kazım Karsu, partililerin oylarıyla tekrar CHP Bolu İl Başkanı olarak seçildi.

MEHMET FATİH YALINIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu İl Kongresine, CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP 24. Dönem Gaziantep Milletvekili ve Bolu Eski Valisi Ali Serindağ, CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, ilçe belediye başkanları, delegeler ve partililer katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan kongre divan oluşturulması ile devam etti. Divana CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bolu Eski Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, Begüm Tunçel ve CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Tahsin Mert Karagöz seçildi.

Kongrede ilk konuşmayı CHP Bolu İl Başkanı Kazım Karsu yaptı. Karsu Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda olduklarını ifade etti. Karsu şöyle konuştu; “Bir taraftan belediye başkanlarımıza, bir taraftan milletvekillerimize, bir taraftan bizlere saldırılar devam etmektedir. FETÖ’cü demektedirler, bizden FETÖ’ü çıkmaz. Biz Mustafa Kemal’in yolundayız. Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşlarının efradıyız. Bizden çıksa çıksa Atatürkçü çıkar.”

“2019’daki üç seçimin telafisi yok”

Kongrenin devamında CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan konuşmasını yaptı. 2019 seçimlerinin yaklaştığını ve bu kongrenin bu yüzden önemli olduğuna dikkat çekti. Özcan, “Yıllardır mücadele ediyoruz. Kavga da ettik birbirimizle, mücadelenin de dozu artmıştı, birbirimize karşı kırıcı olmaya başlamıştık. 2019 geliyor, kavga ile kimse kazanamıyor. Sonra il başkanımızla uzlaştık, partiye de büyük bir rahatlama geldiğini görüyoruz. Uzlaşırken, yeterince onore edemediğimiz arkadaşlarımız olmuştur. Niyet kötü değil, iyi niyetle bu adımlar atıldı. Bugün çok önemli, diğer kongrelerin bir telafisi vardır. Geçmişteki seçimlerin de bir telafisi vardır. Ama 2019’daki üç seçimin telafisi yok. 2019’da bu ülkenin başına bela olan Recep Tayyip Erdoğan’dan bu ülkeyi kurtaramazsak, ondan sonra zaten bu kongrelerde kim il başkanı olmuş, kim ilçe başkanı olmuş, kim belediye başkanı olmuş bunları tartışmanın bir anlamı kalmayacak. Hepimiz aynı gemideyiz, güvenli bir şekilde limana ya yanaştıracağız, ya yanaştıracağız, başka şansımız yok. O yüzden samimi olarak her şeyi bir kenara bırakmamız lazım. Bu ülkenin geleceği için hepimiz taşın altına gövdemizi koymamıza hazır olmamız lazım. Önümüzdeki dönem başarılı olamazsak, çocuklarımızın gözlerine bakarken emin olun çok zorlanacağız.” diye konuştu.

Tanju Özcan konuşmasının devamında AK Parti’ye de eleştirilerde bulundu. Özcan şöyle devam etti; “Partinin kongresine iki gün kala bir talimat geldi ve kongre iptal edildi. Niye iptal edildi, soruyu kimse soramıyor. İptal edilen kongrenin ev sahibi il başkanı istifa etti. AKP’nin iptal edilen kongresinden sonra yine tuhaf şeyler oldu. Vekalet eden arkadaşla ilgili bütün ulusal basın konuşuyor. Hani bunlar FETÖ ile mücadele ediyoruz diyor. Biz FETÖ’nin siyasi ayağına gidin diyoruz, AKP en temiz parti diyorlar ama yazdıkları çizdikleri ortada, AKP’nin il başkan vekilinden bahsediyorum. Bolu’daki Cumhuriyet Savcıları da uyumasın, gereğini yapsın buradan suç duyurusunda bulunuyorum. FETÖ ile samimi şekilde mücadele ediyorum diyenler bunun gereğini yapmazlarsa, bu halkın bu milletin yüzüne bir daha bakamazlar.”

“CHP’nin gücünü Gölcük’te gördük”

Kongrenin devamında CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı Ersan Türkoğlu konuştu. Türkoğlu, CHP’nin gücünü Gölcük’te gördüklerini ifade etti. Türkoğlu şunları söyledi; “Biz Gölcük’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin gücünü sivil toplum örgütlerindeki emek veren arkadaşlarımızla beraber gördük. Onlarla bütün olarak hareket ettik. Uğraştık ve Gölcük’ü kurtardık. Demek ki, meydanlara inen, insanlara dokunan Cumhuriyet Halk Partisi karşılık buluyor. Lütfen bu salondan bir bütün olarak çıkalım. Elbette sorunlarımız var, elbette sıkıntılarımız var ama bunun yeri var, bunun zamanı var.”

“Gençlerimizin önünü açalım”

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Tahsin Mert Karagöz ise gençlerin önünün açılması, destek olunması gerektiğine vurgu yaptı. Karagöz, “Partimizin politikalarını, altı okumuzu, Atatürkçülüğü her ortamda savunduk ve anlattık. Bizlerin güzel yarınlara hazırlamak için inancı ve umudu vardır. Lütfen sizler de artık bu genç kardeşlerimizin sadece kendim için değil, gençlerimizin önünü açalım, gençlerimize destek verelim, gençlerimize değer verelim. Geçmişte bizim üzerimize çamur atmaya çalışan çok var demiştim. Evet, bizim üzerimizde bir çamur var. Ama bu çamur utanç verici bir çamur değil, bu çamur, sahada bayrak asarken, direklere tırmanırken, havası sert, insanı mert Bolu sokaklarının çamurudur bu çamur ve biz bu çamurdan gocunmuyoruz gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Daha iyi bir Türkiye’nin yolu daha iyi bir CHP’den geçiyor”

Siyasi konuşmalar kapsamında son konuşmayı yapan CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran ise daha iyi bir Türkiye’nin yolunun daha iyi bir CHP’den geçtiğini söyledi. Oran, “Daha iyi bir Türkiye mümkün, buna inanmamız lazım. Daha mutlu, daha güzel, daha umutlu bir Türkiye mümkün. Bu zaten bizim eserimiz, bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin eseri. Ama daha iyi bir Türkiye’nin yolu da daha iyi bir Cumhuriyet Halk Partisi’nden geçiyor, bunu da kabul etmemiz lazım. Daha iyi olmamız lazım. Bu kongrede en iyileri seçmemiz lazım. Önümüzde hızla değişen bir gelecek var onu fark etmemiz lazım. Harekete geçmemiz lazım daha iyi bir Cumhuriyet Halk Partisi’nin yolu da benim manevi mirasım bilim ve akıldır diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Tek istikamet Atatürk, tek yol sol, tek yol sosyal demokrasinin evrensel değerleri ve laik demokratik sosyal hukuk devleti, Atatürk Cumhuriyeti’dir.” dedi.

Konuşmalar ve gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yapılan seçimde mevcut İl Başkanı Kazım Karsu tekrar başkanlığa seçildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor

Mehmet Akça, Gönül Aykan, Cahide Beşli, Ayşe Eser, Sabri Güngör, Selma Karadoğan, Mustafa Karagöz, Ömer Kırıcı, Hakan Kırmusaoğlu, Mustafa Remzi Kocaman, Tevfik Koç, Tülay Özçelik, Nilgün Özerdoğan, Hüseyin Ekrem Serin, Muhip Turan, Cihan Tutal, Çetin Uç, İsmail Uludağ, İbrahim Can Yılmaz, Naci Yörük. İl Disiplin Kurulu: Pırlanta Lütfiye Alemdar, Fatma Alp, Turgut Bilen, Hasan Haydaroğlu, Ahmet Özcan, Emine Özkaya Özçelik, Meral Parlak, Necdet Tercan, Erdal Tombak. Kurultay Delegeleri: Veysel Atalay, Tülay Ertozan, Deniz Kahraman, Hüseyin Kazım Karsu, İlyas Özalp, Ersan Türkoğlu.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER