Bolu Gazetesi
 

Ayı, kurt, çakal uyarısı

 
Ayı, kurt, çakal uyarısı
21 Mayıs 2019 - 10:03 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Bolu’da, yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaşam alanlarına kadar inen ayı, kurt ve çakal gibi yaban hayvanlarına karşı vatandaşların gerekli önlemleri alması istenildi. Açıklamada, vatandaşların ormanlık alanlara mümkün olduğunca tek başına girmemeleri, alana girerken ayıları önceden korkutmak ve kaçırmak amacıyla yüksek sesler çıkararak hareket etmeleri istendi. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü, avlanma sezonu öncesi Merkez Av Komisyonu’nca alınan kararla başta ayı olmak üzere koruma altındaki yaban hayvanlarının avlanmasının yasak olduğunu açıkladı.

Vatandaşların, ayıların popülasyonunun arttığı, özellikle köy meydanlarına kadar indikleri, kendilerine ve hayvanlarına zarar verecekleri endişesi yaşadıkları ve ormana çıkamadıklarını yönünde şikayetlerine yönelik, bazı tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. ,

AYILARI KORKUTUN UYARISI

Açıklamada, “Genellikle yabani hayvanlar (ayı, kurt, çakal vb.) köy içerisine yiyecek bulmak için geldiklerinden tedbiren çöplerin açıkta bırakılmaması, kümeslere ait tavuk ölülerinin gelişigüzel alanlara atılmaması gerekmektedir. Halkımızın can güvenliği için ayıların yaşadığı ormanlık alanlara mümkün olduğunca tek başına girmemeleri, alana girerken ayıları önceden korkutmak ve kaçırmak amacıyla yüksek sesler çıkararak hareket etmeleri, mal güvenliği için ayıların yaşadığı ortamlarda yabanıl meyvelerin kesilmemesi, tarla bağ ve bahçe işi ile uğraşan vatandaşların bahçelerin etraflarını kontrol altına almaları hususlarında uyarılmaları faydalı olacaktır. Ayrıca tarla, bağ bahçe, arıcılık ve orman işi ile uğraşan vatandaşlarımızın can güvenlikleri için Yetkili Kurumlardan alacakları taşıma ruhsatına istinaden yanlarında her daim savunma amaçlı av tüfeği bulundurabilecekleri de göz önünde tutulmalıdır” denildi.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER