Bolu Gazetesi
 

5 günde 12 kişi kalp krizi geçirdi

 
5 günde 12 kişi kalp krizi geçirdi
11 Haziran 2016 - 12:27 'de eklendi.
MAZI LOUNGE

Ramazan’da yaklaşık 17 saat süren susuzluğun vücutta su kaybına neden olarak sıvı dengesini bozduğunu söyleyen AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öztürk Bolu’da ramazanın ilk 5 gününde 12 kişinin kalp krizi geçirdiğini söyledi.

HABER: ARZU SARI

AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Öztürk Ramazan’da sıvı kaybına dikkat çekti.

KALP KRİZİNE KARŞI UYARDI

Ramazan’ın ilk 5 gününde AİBÜ Acil Servise getirilen 12 kalp krizi vakası olduğunu söyleyen Öztürk, “5 gün içinde 12 tane kalp krizi hastası geldi. Kalp krizi ve kalp spazmı vakaları bazen karıştırılıyor. Ama bu 12 hastanın 12’sinde de damar tıkanıklığı ortaya çıkmış, anjiyo yapılmış olan hastalar. Yani ciddi kalp hastaları ve spazm hastası değil bunlar” diye konuştu.

SU KAYBI, SIVI DENGESİNİ BOZUYOR

Ramazan’da yaklaşık 17 saat susuz kalındığını söyleyen Öztürk, böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için iftardan itibaren sahura kadar bol bol su tüketilmesi gerektiğini belirtti. Öztürk, “Bu da vücutta sıvı miktarının azalmasına, sıvı dengesinin bozulmasına neden oluyor. O yüzden hem akşam iftarda hem aralarda hem de sahurda bol sıvı alınması lazım” dedi.

“HER ŞEYİ YİYİN AMA MİKTARI AZALTIN”

Kişilerin iftarda ve sahurda özellikle bir diyet uygulamasına gerek olmadığını ancak ne yenirse yenilsin az miktarda tüketilmesi gerektiğini söyleyen Öztürk, “Beslenmede dikkat edilecek şey; normal yenilen yemeye devam edip miktarı azaltmak tavsiyem bu” dedi.

Öztürk, “Yemeklerde de normal günlük akşam yemeğinde ne yiyorsa o. Kahvaltıda da ne yiyorsa sahurda da o şekilde yemesini ben tavsiye ediyorum. Şunu yiyin, bunu yemeyin, şu zararlı bu zararlı demek doğru değil. Çünkü herkesin alışmış olduğu bir beslenme düzeni var. Fazla yemedikten sonra hiçbir şeyin de zararı yok onu söyleyeyim. Bir şeyin fazlasını yerseniz zararı olur. Zeytin yararlıdır ama bir kilo zeytini de oturup yemek doğru değildir. Et de aynı şekilde. 3-4 tane yuvarlak köfte yemek kimseye ciddi zarar vermez. Ama sürekli her gün yoğun, yağlı, ekmekle birlikte et yerseniz bu hem kilo olarak yansıyacaktır hem de kolesterol ve damar tıkanıklığı olarak yansıyacaktır. Beslenmede dikkat edilecek şey; normal yenilen yemeye devam edip miktarı azaltmak tavsiyem bu” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA YORUM YAPIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Etiketler :
AsEvi-Yatay2
mobil(1)
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER